arkiv

Dagsarkiv: 27 augusti, 2023

Vänster: Franciskanerordens klosterkyrka i Ystad (långhus från slutet av 1200-talet). Höger: Ystads originella vattentorn från 1965

Här kommer ännu ett tips på en walk-run som vi lyckades klämma in i augusti. Sträckan är varierad med sidvind och medvind (den vanligaste vindriktningen i Skåne är sydvästlig). Men det är dessvärre inte så många valmöjligheter när det gäller boende längs sträckan. Vi var ändå nöjda med våra övernattningsställen: hotell Stationen i Ystad, Äventyrscampen i Sövde (i en anläggning som tjänstgjorde som hemlig flygbas under andra världskriget), Alunbrukets B&B och Ravlunda bränneri.

Dag 1: Ystad–Sövde, 28 km. Från Bjäresjö går sträckan längs Gamla Lundavägen – den gamla länken sedan medeltiden mellan ärkesätet Lund och Ystad.

Gamla Lundavägen mellan Ystad och Lund som passerade Bergsjöholms slott och Krageholms slott.

Dag 2: Sövde–Alunbrukets B&B (och kaffestuga), 33 km. Från Äventyrscampen i Sövde till Skåneleden är det ca 6 km men sträckan går delvis genom vackra Fyledalen. Lövestads åsar var en överraskning!

Böljande öppna landskap och Lövestads åsar

Dag 3: Alunbruket–Vantalängan–Brösarp–Ravlunda, 18 km. Vi tog gula leden längs Verkeån och kom in i Brösarp från söder vid idrottplatsen. Sista biten från Brösarp till Ravlunda gick genom Brösarps backar och över elstängsel (tyvärr). Om man accepterar en lite längre sträcka rekommenderar jag istället att man fortsätter längs gula leden norr om Brösarp och går via Skepparp.

Alunbrukets B&B med småstugor och gemensamt kök med fullt utrustad grillplats

Vänster: Resterna från Alunbruket. Höger: Brösarps backar som är svårtillgänglig för fotgängare som vill gå från Brösarp till Ravlunda. Rastplatsen i backarna är planerad att nås med bil via den trafikerade bilvägen mellan Brösarp och Ravlunda

Målet var Ravlunda med stundande bröllop i kyrkan (med storslagen utsikt över fälten)